YENİ YILDA YENİ UMUTLAR

Değerli meslektaşlarım,

Ekonomik anlamda sıkıntılı günler yaşayan ülkemizde sanayi adına koşullar gün geçtikçe zorlaşmakta. Özellikle hazır giyim sektöründe yaşanan zorluklar konfeksiyon yan sanayi sektörünü de olumsuz yönde etkiliyor. Dönem mümkün olduğunca aktif ve hızlı karar verme, ayrıca bu kararları da efektif bir biçimde yaşama geçirmeyi gerektiriyor. Bu açıdan sektörümüzün bireysel çabalardan çok bir arada hareket etme yetisinin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Dolayısıyla KYSD’nin önemi ve üzerine düşen sorumluluk da bir kat daha artmış oluyor.

Bildiğiniz gibi göreve geldiğimiz günden bu yana sektörümüzün iletişimini ve kurumsal aidiyet kültürünü geliştirmeye dönük birçok aktivite gerçekleştirdik. Düzenlediğimiz Trend ve İnovasyon Etkinliği’nin yanı sıra bizleri bir araya getiren iftar programı, Münih Fabric Fuarı ve İran BTB çalışması gibi organizasyonlar konfeksiyon yan sanayi adına kurumsal partnerlerimizle gerçekleştirdiğimiz etkinliklerdendi. Premiere Vision İstanbul ve Paris fuar yetkililerini derneğimizde ağırladık ve katılım süreçleri ile ilgili detaylı bilgiler almış olduk. Son olarak İTO 42 No’lu Meslek Komitemiz işbirliğinde gerçekleştirdiğimiz ve büyük ilgi gören kahvaltı programımız sektörümüzü bir araya getirmiş oldu.

KYSD olarak sektörümüzü birçok platformda temsil ediyor, sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getiriyoruz. 22 Ekim Cumartesi günü İstanbul’daki tüm tekstil ve hazır giyim sektör kuruluşlarının katıldığı bir platformda sektörümüzdeki KDV meselesini gündeme getirdik. Sonuç olarak 24 Kasım 2016 günkü Resmi Gazete’de yayınlanan KHK’ya göre yan sanayinin birçok kolunda KDV oranı %18’den %8’e düşürülmüş oldu. Bu kararın özellikle sektörümüz için hayırlı olmasını diliyor, bu konuda sizden aldığımız görüş ve önerilerin de gerekli mercilere iletildiğini belirtmek istiyorum.

Geçtiğimiz ayki yönetim kurulu toplantımızda KYSD kitapçığımızı yenileme kararı aldık. Bu prestijli proje üzerinde titizlikle çalışıyoruz. Ayrıca II.Tekstil Aksesuarları Trend ve İnovasyon Etkinliği’miz için de ön başvuruları şimdiden almaya başladık. Konfeksiyon Yan Sanayii sektörü adına yepyeni ve başarılarla dolu bir dönem geçirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Unutmayın ki KYSD yönetiminde bizler yer alsak da bu kurum sizlerindir, hepimizindir. Her türlü görüş, öneri ve dileklerinizi bizlere iletmeniz, hem derneğimizin hem de sektörümüzün gelişimi adına büyük önem arz etmektedir.

Bu dilek ve temennilerle sizleri şahsım ve Yönetim Kurulu arkadaşlarım adına selamlıyor, sevdiklerinizle birlikte sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir yıl geçirmeniz dileğiyle saygılar sunuyorum.

GELECEĞİ BİRLİKTE KURUYORUZ

Değerli meslektaşlarım,

Ülkemizin geçtiği bu zorlu süreçte her zamankinden fazla ve efektif çalışmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Bu aşamada yaptığımız yerel ve uluslararası her başarılı çalışma ülkemizin geleceğine büyük katkılar sunmaktadır. Bu açıdan konfeksiyon yan sanayi sektörü olarak gelecek vizyonumuzu belirlerken, küresel dinamikleri dikkate alarak hareket etmede yarar olduğu kanaatindeyim.

Bildiğiniz gibi 23 Ağustos günü Hilton Bosphorus Hotel’de konfeksiyon yan sanayii sektörünü bir araya getiren başarılı bir etkinlik gerçekleştirdik. Genel itibariyle olumlu bulduğumuz bu çalışmayı ileriki yıllarda çok daha etkili ve başarılı gerçekleştirme konusunda kararlılığımız tamdır. Şüphesiz böyle aktiviteler ancak ve ancak bizleri bir araya getiren derneğimiz ekseninde gerçekleşebilmektedir. Bu noktada sivil toplum örgütlerinin önemini bir kez daha hatırlamakta yarar olduğunu düşünüyorum. Yaptığımız etkinlik yerel anlamda birçok markanın tasarım ve satın alma gruplarını etkinliğimize çekerken gelecek adına da bizlere ümit vermiş oldu. Ayrıca büyük bir başarıyla hazırlanmış trend alanımız hazır giyim sektörüne fayda sağlarken sektörümüzün inovatif yönünü de gözler önüne sermiş oldu. Konfeksiyon yan sanayiinin gelecek projeksiyonda neler yapabileceği hususunda bizleri cesaretlendirdi.

Biliyoruz ki bir araya gelmek ve ortaya başarılı işler koymak hiçbir sektör ve organizasyonda kolay olmamıştır. Başarı her zaman uyum, ahenk, güç birliği, azim ve kararlılık ister. Bu açıdan derneğimizin birincisini gerçekleştirmiş olduğu bu aktiviteyi yapılması hasebiyle bile başarılı bulmak gerek. Bir sektör mensuplarının bulundukları endüstri alanına katkı sunmaları bile başlı başına bir değerdir.

Bundan sonraki süreçte KYSD yönetimi olarak bizim işimiz bu etkinliği çok daha katılımcı ve etkili bir hale getirmek olacaktır. Bunun için şimdiden kolları sıvamış bulunuyoruz. Umuyor ve diliyorum ki çok daha güçlü ve başarılı bir konfeksiyon yan sanayi sektörüne hep birlikte ulaşır, sektörümüzü ve ülkemizi daha yukarılara hep birlikte taşırız.

Konfeksiyon Yan Sanayicileri Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı

Dr.Murat Özpehlivan, PhD

 

BİR ARADA OLABİLMEK

Değerli meslektaşlarım,

Derneklerin yapısı ve etkisi üyeleri ile olan irtibatları nispetinde güçlenmektedir. Ancak üyeleri ile iletişimini doğru ve efektif bir seviyeye ulaştırabilmiş sivil toplum örgütleri sektörlerini temsil ve gelişim noktasında başarılı olabilmektedirler. Bir kurumun temsil ettiği mensuplarının ihtiyaçlarını, taleplerini ve beklentilerini doğru okumadan yapacağı faaliyetler maalesef beyhude uğraşlar olarak görülmekte ve sonuç anlamında istenildiği düzeyde etki oluşturamamaktadır. Bu anlamda yeni yönetim olarak göreve geldiğimiz ilk günden bu yana önem verdiğimiz en önemli konulardan birisi iletişim olmuştur. Sektörel olarak karşılıklı anlayış çerçevesinde doğru ve akılcı bir iletişim kurabilirsek tüm katmanlarıyla sorunlarını dillendiren ve bunlara çözüm yolları geliştirebilen seçkin bir örgüt olacağımız kesindir.

Bildiğiniz gibi 23 Ağustos 2016 tarihinde İstanbul Hilton Bosphorus Hotel’de yan sanayi firmalarımızla hazır giyim ve moda sektörlerini bir araya getireceğimiz önemli bir etkinlik düzenliyoruz. İlk olacak bu organizasyon kapsamında sektörümüzün Trend ve İnovasyon yönünü ön plana çıkarmayı arzularken aynı zamanda yurtiçi ve yurtdışından gelecek misafirlerimize yan sanayi sektörümüzün ulaştığı noktayı görsel bir biçimde sunmayı planlıyoruz. Düzenlenecek bu organizasyon kapsamında sektörümüzün ihtiyacı olan özgün bir ivme yakalanması ve yan sanayi sektörünün bulunduğu noktadan hak ettiği yere ulaşması en büyük dileğimiz. Bu amaçla düzenlenecek bu organizasyon çerçevesinde İHKİB, İTHİB, TGSD, LASİAD, OTİAD gibi birlik ve derneklerle sıkı işbirliği içerisinde olmaya azami özen gösterdik. Ayrıca sektörel yayın hizmeti veren tüm yazılı/görsel medya kuruluşlarıyla iletişim halinde olup etkinliğimizin duyurulması noktasında işbirliği sağladık. Yurtdışı ticaret müşavirliklerimizin nerdeyse tamamı ile irtibata geçip etkinliğimizin duyurulmasını sağladık. Kendilerinden bize ulaşan 26 farklı ülkede faaliyet gösteren yaklaşık 8.000’e yakın firmaya tanıtım maili gönderip, ülkemiz ve bu hedef pazarlarımızdaki 230.000 kişiye ulaşma imkanı bulduk. Hazırladığımız etkinlik web sitemiz kısa zamanda 12.000’e yakın kişi tarafından ziyaret edildi. Davetiyelerimiz yurtiçi ve yurtdışındaki birçok işletmeye ilk elden ulaştırıldı. Umarım harcanan bu emek ve çabalar doğru sonuçlar verir ve başarılı bir etkinliği hep birlikte gerçekleştiririz.

Bu vesileyle taşın altına elini koyarak organizasyonumuza katılım gösteren tüm işletmelerimizi can-ı gönülden kutluyorum. Ayrıca KYSD olarak çıktığımız bu yolda bizleri yalnız bırakmayan ve destekleri ile gücümüze güç katan tüm birlik ve dernek başkanlarımıza en derin şükranlarımı sunuyorum. Son olarak organizasyonumuza sponsor olan kuruluşlara teşekkürlerimi sunuyor, daha güçlü bir KYSD ve daha güçlü bir yan sanayi sektörünü hep birlikte inşa etmemiz dileğiyle saygılar sunuyorum.

Konfeksiyon Yan Sanayicileri Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı

Dr. Murat Özpehlivan, PhD

 

YENİ BİR BAŞLANGIÇ

Değerli meslektaşlarım,

Bildiğiniz gibi 29 Mart 2016 tarihinde yapılan KYSD Olağan Genel Kurulumuz sonucunda yönetim kurulu arkadaşlarımızla birlikte göreve başlamış bulunuyoruz.

Konfeksiyon yan sanayi çatısı altında yer alan sektörleri kapsayan derneğimiz ve sektörümüz, 1995 yılından beri ülkemiz hazır giyim ve tekstil sanayisinin vaz geçilmez bir unsuru olarak varlığını sürdürmektedir. Böylesine önemli bir endüstri dalının yapıtaşını oluşturan KYSD de kuşkusuz kendi üzerinde önemli bir misyon ve vazife barındırmaktadır. Bu anlamda bizler de aldığımız bu sorumluluk ve görev noktasında mevcut ihtiyaçların bilincinde olduğumuzu belirtmek isterim. Bulunduğumuz sektörde ve derneğimizde görev alan salt bireyler olarak özellikle sektörümüzün gerekleri ve ihtiyaçları noktasında yapılacak daha çok iş olduğunun bilincindeyiz ve bu şiarla hareket ediyoruz. Özellikle sektörümüzün gelişmesi ve mevcut sorunlara çözüm yolları geliştirme açısından çok sesliliğin ve bir arada hareket etme kültürünün önemini bir kez daha vurgulamak isterim. Bizler bir ve beraber oldukça yan sanayi sektörünün gücü artacak, bilinirliği, etkisi ve sesi daha bir gür duyulacaktır. Bu açıdan sektörümüzün çıtasını yükseltmek, bu yolla da derneğimizi daha yukarılara taşımak bu dönemki ideallerimiz arasındadır.

Farklı iş kollarını bir arada barındıran KYSD, bu dönemde üyeleri ile olan ilişkilerini derinleştirecek ve sektörü temsil anlamında kabiliyetini daha da yükseltecektir. Bulunduğu tüm platformlarda etkin ve etkili bir iletişim sergileyecek, sektörün itibarını pekiştirecek faaliyetler organize edecektir. Yan sanayi sektörü ile hazır giyim ve diğer hedef pazarlarımıza dönük girişimler oluşturarak prestijimizi güçlendirecektir. Sektör firmalarımızın sorunlarına kulak verecek ve mevcut problemleri ilgili yerlere iletme noktasında aktif rol oynayacaktır.

Mevcut sorunların yanında şüphesiz büyüyen ve gelişen sektörümüz bizlere birçok fırsatı da beraberinde getirmektedir. Yaşanan konjönktürel ve ekonomik daralma, işletmeleri zorlayan ekonomik resesyon ve küresel çatışmalar arasında yan sanayi sektörümüzü diri ve verimli bir yapıya büründürmek ana hedeflerimizden birisi olacaktır. Bu zorlu ortamda yönetim kurulumuz ve siz değerli üyelerimizin gayretleri ile sektörümüzü hak ettiği yere taşıyacağımızdan şüphem yoktur.

Sözlerimi sonlandırırken yeni yönetimimizin hayırlı olmasını diliyor, sektörümüze ve ülkemize önemli katkılar sunması dileğiyle saygılar sunuyorum.

 

Konfeksiyon Yan Sanayicileri Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı

Dr.Murat Özpehlivan, PhD